شماره حساب ها
فروشگاه اینترنتی کلبه هنر
از همکاران سایت هنرکده و ارائه دهنده انواع محصولات هنری و صنایع دستی
 
انواع روشهاي گل آرايي » تزئين ظروف و گل­آرايي با گل خشك

مقدمه :

در اين جلسه در مورد تزيين ظروف و گل­آرايي با گل خشك مطالبي را بيان
مي­كنيم.

چند عدد گلدان سفالي داريم كه مي­توان آن‌ها را به شكل‌هاي مختلف تزيين كرد. براي تزيين اين گلدان‌ها از برگ‌هاي خشك شده گل رز استفاده مي­كنيم.

بدين صورت كه برگ­هاي خشك شده را با چسب به بدنه گلدان‌ها مي­زنيم. هر چقدر گل‌ها را كوتاهتر كنيم تا كامل بر روي ظرف بچسبند نماي زيبا­تري خواهند داشت. همچنين براي تزئين اين گلدان‌ها مي­توان از گل‌هاي خشك شده رنگ ديگر استفاده كرد.

گلدان‌هاي سفالي را مي­توان با خزه پوشاند و يك شاخه بيد را در روي بدنه آن تزئين كرد. خزه­ها را با چسب داغ يا چسب چوب به بدنه گلدان مي­چسبانيم. و شاخه بيد را هم بوسيله يك سيم روي كار فرم مي­دهيم و قسمت­هاي اضافه شاخه بيد را كوتاه مي­كنيم. طوري شاخه بيد را روي بدنه گلدان وصل مي­كنيم كه حركت آن كاملاً مشخص باشد و چند تا ميوه جنگلي از جمله خوشه­هاي انگور را به شاخه بيد آويزان مي‌كنيم.

چند عدد آرتي‌شوي خالي داريم كه به عنوان جا شمعي از آن‌ها استفاده مي­كنيم. كنار هر كدام از اين آرتي‌شوها را با دو تا گل، يك پاپيون و نيز ميوه خشك شده تزئين مي­كنيم.
تزيين ديگر
براي تزيين ديگر سبدي را آماده كرده­ايم كه روي آن را با خزه مي­پوشانيم و دور تا دور سبد را با ميوه­هاي كاج تزيين مي­كنيم.

همچنين يك اسفنج مخصوص گل آرايي خشك را با خزه پوشانده و در درون سبد ديگر قرار مي­دهيم.

گل­هاي خشك را با رنگ­هاي اسپري و پارچه­اي، رنگ مي­كنيم. اين رنگ­ها كه پودري بوده در داخل آب حل مي­كنيم و گل­هاي خشك مانند سبزه ريزه يا عدسي را در آن فرو برده و به مدت 5 دقيقه مي‌جوشانيم تا كاملاً رنگ بگيرند

رنگ جوهري، رنگ ديگري است كه گل­هاي خشك را با آن رنگ مي­كنيم نام ديگر آن رنگ نجاري است كه تينر حلال آن است. بهتر است براي رنگ كردن گل­ها از رنگ پارچه­اي كه پودري و بي­ خطر بوده و آب حلال آن است، استفاده كنيم.

بنابراين فضاي اسفنج را با پر كننده­هاي عدسي مي­پوشانيم. البته اين عدسي­ها را دسته­بندي مي­كنيم سپس آن‌ها را با چسب و سيم بر روي اسفنج تزيين مي­كنيم. عدسي و سبزه ريزه دو پر كننده خوب و مناسب براي فضاي خالي گل­هاي خشك هستند.

لاله سوزني از گل­هاي خشكي است كه در طبيعت به همين شكل يافت مي­شود. يعني بعد از مدت كوتاهي كه رشد مي­كند خشك مي­شود. اين گل بومي فلات ايران است. چند دسته از لاله زنبوري­ها را در داخل سبد ترئين مي­كنيم.

قبلاً برگ­هاي سبزي را در گليسيرين خشك و با اسپري به رنگ­ طلايي در آورده‌ايم. بنابراين براي اينكه هماهنگي در رنگ داشته باشيم اين برگ­ها را در داخل سبد قرار مي­دهيم و پشت سبد را با شاخه­هاي كشيده فرم مي­دهيم. ميوه­هايي از جمله بالنگ و كدو خشك را در سبد تزئين مي­كنيم.

اين سبد تزئين شده را مي­توان بر روي شومينه يا ستون جلوي آشپزخانه گذاشت. توجه داشته باشيد كه گل‌هاي خشك معمولاً بايد چينمان نافرم داشته باشند
 | صفحه اصلی | گل چینی | گل بلندر | جعبه سازی | گل آرایی | شمع سازی
   استفاده از اطلاعات سايت بدون ذكر مرجع ممنوع است.